Kjo është poezi e ndaluar

Kjo është poezi e ndaluar Dhe nuk ka si të jetë ndryshe kurështë shkruar në një çast delikattë mbushur plot qelb nga kupa e jetës.Mbi sfondin e arsyes së fshehtë e të frikshmeqë derdhet nga malli për flokun e dikujtdhe dridhet nga frika e zvetënimit.Kjo poezi është e ndaluardhe nuk…

Poezi nga Jim Morrison

Këtu mund të lexoni 3 poezi nga Jim Morrison, me përkthim të Veron Dobroshi.VETËM DUKE MENDUAR PËR TY Duke shikuar dallgët rrokullisur në oqeanin blu Me një buzëqeshje në fytyrën time vetëm duke menduar për ty Kujtimet e ëmbla, momentet e ëmbla që kemi ndarë Më përkëdhelin si fllad i…

Poezi nga Albert Camus

Nga Albert Camus E dashura ime,në mes të urrejtjeszbulova brenda vetes njëdashuri të pathyeshme. Mes lotëve zbulova brenda vetes një buzëqeshje të pathyeshme.Mes kaosit zbulova brenda vetes një qetësi të pathyeshme.Në mes të dimrit kam kuptuar, më në fund, se brenda vetes kam një behar të pathyeshëm.Dhe kjo më bën të…

Bir i cilit At’ jam unë…

Bir i cilit At’ jam unë…Autor: Gerald Ramaj Bir i cilit At’ jam unë në këtë horizont malor?I cilës nënë në detin e furishëm?Përse bariu kthehet çdo mbrëmje duke numëruar bagëtitë e tijDhe fati i grabitqarit është mallkimi i perëndisë për mundimtarët?Kur nga ky ballkon shoh vajza me vello të…

Leonard Cohen-Kur

Kur heshtja duket aq e zhurmshmedhe ti ndjen se vetëm jeki besim dhe kthehu tek unëtë premtoj aty më ke. Kur maja të duket e lartëdhe zbritja është i vetmi kthimzgjati duart dhe thirrmëpër ty jam gjer në amëshim. Kur dyert janë mbyllurdhe ti ndjen trishtimunë do të të kthej…

Në kërkim të saj

Në kërkim të saj Autor: Gerald Ramaj Në këtë më të cektën buzë të bregut e mbi të butën rërë të lagur nga më fisniket valë të detit Ku mblidhen më të shenjtat kujtime të strukura nën guaskat kristalore E më mortoret copëza të një anije me marinarë të dikurshëm Që…

Aguesi i Ri

Poezi nga Gerald RamajAguesi i RiOh plak i vuajtur,mbështetur mbi gardhine kalbur,Qielli i vrenjtur zbriti mevetëtima Aguesin e Ri,Le të tretet edhe kyperëndim i vakët nëthepinate shkretuara të brigjevevullkanikeTeksa kujtimet ngecennë rrjetat zgavroreshkëmboretë shpëtuara ngabaticat polumbare;Le të jetë ky sikur edhei fundit diell e të ngratëtsyt’i mbulojë zalia,Aguesi i Ri…

ANA

Ana Zemra ime është thyer e ti quhesh Ana.Dhe në pranverë prroi ushton si vjetKur ishe në Therrisht.Ku je, Ana, ku je ? Shelgjet skaj prroit rriten,Lëkurë butë.E motin e kaluarUleshim skaj prroit:Ti dhe unë…Duke u ngriturPreva degën e shelgutDhe bëra fyell të hollë,Unë Albi.Kur t’a dhash fyellin,Prroi ushtonte, ushtonte:Ju…

Andaj Rrebelohem

Andaj Rrebelohem – Poezi nga Lum Gashi Andaj rrebelohem Deri kur detrat e tërbuar q’i lundroj t’jenë t’qetë Dhe ndaj diellit që nuk ngroh por djeg Andaj rrebelohem Kur ajo dritë më shumë se sa që ndrit, qorron Apo kur terri pa yje qiejt e kthjellët na i mbulon Andaj…

PINK FLOYD: MIRUPAFSHIM O QIELLI BLU

MIRUPAFSHIM O QIELLI BLU (Goodbye Blue Sky) Shiko nënë, një aeroplan tutje në qiellA i pe ata të frikësuarit?A i dëgjove bombat tek bienin?A e ke pyetur vallë vetenpse duhet të kërkojmë strehim…kur më e mira e botëve na shpaloset nën qiellin blu?A i pe ata të frikësuarit?A i dëgjove…