Xixëllonja

Xixëllonja Autor: Gerald Ramaj Ora 01:30, nata e katërt që shkruaja të njëzetenjëtën faqe të autobiografisë time të pavlerë dhe që shpresoja të nxirrja prej saj një novelë të ndritur. I rraskapitur nga sforcimi i kujtesës, hapa derën e shtëpisë dhe dola në ballkon të shijoja heshtjen e qytetit. Ndeza…

BIRI QË BRAKTISI TË ATIN

BIRI QË BRAKTISI TË ATIN  (Rrëfenjë arabe) Përktheu: Bajram Karabolli Dikur, në një vend, jetonte një njeri me të shoqen, me djalin e tij të vogël dhe me të atin që ishte shumë plak. I thotë gruaja të shoqit:- Jam shumë e lodhur dhe e mërzitur me babanë. Ai është…

Kush erdhi natën për vizitë

Tregim i shkurtërAutor: Petrit Sefaj Pasi kishte mbyllur dyert e hekurta të oborrit, po shihte rreth e rrotull shtëpisë. Nuk ishte nga djemtë frikacakë, por zgjuarsia e tij gjithnjë dëshironte siguri. <<Natë e bukur!>> mendoi. U ul në prag dhe qëndroi për pak çaste. Vuri bërrylin e dorës së djathtë…

E diel, e diel, e diel

– Nga erdhët? – pyet babai. – Nga ajo rruga atje…, – tregon me dorë djali. – Nga rruga “Fitorja,” – plotëson vajza e cila është tre vjet më e madhe se djali. Babai i mban afër, nuk do t’i shkëputen, lëvizja është plot me rreziqe, vetura, këmbësorë, kamionë, endacakë…

Një Qershor tjetër i mallkuar i Ajnës

Akrepat e orës kishin kaluar 12-shin. Por Ajnës nuk i hynte në punë nëse orët mësimore kishin filluar. Bashkëmoshatarët e saj, tashmë po bënin gara, se kush do të renditej i pari në rreshtin që e kishin kapluar brohorimat e lezetshme. Njëri i shkelte këmbën tjetrit, e plot të tjerë…

Marquez: Erdha vetëm për të folur në telefon

“ERDHA VETËM PËR TË FOLUR NË TELEFON” Një pasdite me shi pranveror, kur udhëtonte e vetme drejt Barcelonës, duke ngarë një veturë të marrë me qira, Maria de la Luz Servantes pësoi një avari në shkretëtirën e Montenegros. Ishte një meksikane njëzet e shtatë vjeçe, e bukur dhe serioze, e…

Çehov- Një shaka e vogël

Tregim nga A. P Çehov-NJË SHAKA E VOGËL Përktheu nga origjinali: Agron Tufa Mesditë e kthjellët dimri… Ngrica e ashpër, kërcet dhe Nadjenkës së mbështetur pas krahut tim, ia vesh një pah i argjendtë bryme kaçurrelat në tëmtha dhe pushin e buzës së sipërme. Qëndrojmë mbi një majëmal të lartë.…

Takim i rastësishëm mes miqësh

-Oh, përshëndetje Dankan! *Përshëndetje Ben! Kjo është e fejuara ime Tina! Tina, ky është shoku im i gjmnazit. -Përshëndetje Tina! Kënaqësi që u njohëm. •Kënaqësia është e gjitha e imja z. Ben. -Dankan, po si ke qenë? Shëndeti, puna …? *Jam mjaft mirë, kam arritur t’i sistemoj gjërat për mrekulli.…

Salla

SALLA apo tjetërsimi i njeriut nga pushteti Salla ishte rrasur me njerëz. Fytyra kureshtare kishin ngulur shikimet drejt Prijësit. Ishte ditë e veçantë. Ditë zgjedhjesh. Njerëzia aty kishin ardhur ta matnin demokracinë: të dilnin në vota. Secili donte ta merrte një copë nga pushteti. – Ah ky pushtet sa gërditës…

Plaku dhe vdekja

Ishte e diel. Ditë e zymtë dimri, qielli me re të murrme, derisa poshtë tij fytyra njerëzish si prej dylli. Njerëzit bënin ecejake heshtazi, të kruspullosur nga i ftohti, ndërsa fytyrat si mejt mbase tregonin për hallet e jetës se përditshme. – Sot e kam tepruar shumë në të ecur…